Zgodnie z Ustawą z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych RATOWNIKIEM WODNYM jest osoba:
- posiadająca wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich
- posiadająca inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym,
- spełniająca wymagania określone w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.),
- zatrudniona lub pełniącą służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub będąca członkiem tego podmiotu
Podsumowując, aby móc pracować jako Ratownik Wodny musisz:
- ukończyć kurs ratownictwa wodnego organizowany przez podmiot uprawniony do wykonywania ratownictwa wodnego, np. Rejonowe WOPR Lublin kurs na ratownika wodnego.
- posiadać dodatkową kwalifikację związaną z wodą lub ratownictwem
(np. patent żeglarski, motorowodny, szkolenie lodowe, płetwonurka, itp.).
Więcej o naszych szkoleniach w zakładce KURSY lub skontaktuj się z nami telefonicznie. - posiadanie ważnego zaświadczenia o ukończeniu kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) – Organizujemy grupy, więcej informacji w zakładce kursy .
- po ukończeniu kursu na Ratownika Wodnego stajesz się automatycznie Członkiem WOPR – otrzymujesz legitymację oraz identyfikator Członka WOPR.
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest jest podmiotem uprawnionym do ratownictwa wodnego na podstawie decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nr DRiOL-NRGW-0272-11/2012 z dnia 17 października 2012 r.
Ważność uprawnień na dany rok kalendarzowy nadaje i potwierdza Prezes Rejonowego WOPR w Lublinie po:
- opłaceniu składki członkowskiej (50zł/rok)
- okazaniu ważnej karty identyfikacyjnej WOPR
- decyzją Zarządu Głównego WOPR nie są wymagane badania lekarskie przy opłacaniu składki członkowskiej.
Na badania lekarskie kieruje pracodawca zgodnie z ryzykiem i zagrożeniami występującymi w danym miejscu pracy.